Uwagi do projektu Pomnika Niepodległości

W dniu 8 marca 2018 roku przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległości w Kozienicach Przewodniczący Marian Śledź i Sekretarz Marek Gozdera uczestniczyli w spotkaniu z Burmistrzem Tomaszem Śmietanką i Starostą Andrzejem Jungiem . Tematem spotkania była budowa Pomnika Niepodległości w Kozienicach .

Przedstawiciele Komitetu wnieśli szereg uwag i propozycji do formy i kształtu pomnika i jego otoczenia przedstawiając je  w piśmie adresowanym do Burmistrza Gminy Kozienice .

1 . Dodanie koniecznie trzech stopni tworzących cokół . Jest to podyktowane estetyką , podniesieniem rangi miejsca gdzie należy się większy szacunek wydzielając pomnik od chodnika .Ponadto jest to uzasadnione stroną praktyczną , jako wydzielone miejsce na złożenie kwiatów czy zapalenie zniczy , jak również osoby które by wygłaszały przemówienia były by widoczne przez ogół mieszkańców .

2 . Uważamy że należy dodać nowy element projektu. Trzy maszty przeznaczone do zawieszenia flag .

3. Na frontowej płycie umieszczenie Polskiego Orła Wojskowego wzór . 1919 r.Orzeł w tej postaci pochodzi od czasów Królestwa Kongresowego , i jako taki używany był w podobnej postaci w czasach powstania listopadowego 1831 r , jak również powstania styczniowego 1863 r . W czasie I wojny światowej polskie oddziały tworzone u boku armii państw zaborczych przyjęły orła przypominającego emblemat z okresu Królestwa Kongresowego . Orły strzeleckie i w I Brygadzie Legionów były bez korony , o braku korony zadecydował przypadek. Wzór na polecenie Piłsudskiego przygotował , Czesław Jarnuszkiewicz , którego rodzina posiadała oryginalną sztancę z okresu Królestwa Kongresowego. Wzór Jarnuszkiewicz wykonał z kruchej blachy i korona się odłamała, czego nie zauważono. Na podstawie tego wzoru wykonano, później orzełki na czapki. Na tarczy amazonek wytłaczano literę „S” lub „L”. W 1916 roku wprowadzono we wszystkich brygadach legionowych orła przypominającego wielkością i kształtem znak z powstania listopadowego już z koroną .Przyjęty w 1919 r. przez ledwo odrodzone państwo polskie wzór orła obowiązywał z lekkimi zmianami do 1945 r. i dalej / przez rząd na emigracji / . Ten wzór orła był na czapkach żołnierzy w Wojnie 1920 roku , we wrześniu 1939 roku , przez okres walk polskich wojsk w kampaniach II wojny na zachodzie . Używali go powstańcy warszawscy , jak również żołnierze podziemia antykomunistycznego . Obecnie w wojsku polskim używany jest wzór orła wywodzący się z od wzoru orła z 1919 r. Nawiązując do Polskiego Orła Wojskowego z 1919 r . umieszczając go na pomniku złożymy symboliczny hołd wszystkim którzy na przestrzeni ponad 123 lat pod tym znakiem walczyli o niepodległą Polskę . Ponadto w tej postaci orzeł z 1919 r . symbolizował będzie już powstałe i niepodległe państwo polskie.

4. Ponieważ proponowany wizerunek Marszałka Piłsudskiego w takiej pozie jest bardzo często wykorzystywany również na pomnikach / pomnik w Warszawie przy MON , ale nie tylko /będzie stworzone wrażenie skopiowania z w/w miejsc . Dlatego proponujemy by postać Marszałka była ujęta w pozie z załączonej fotografii również jako postać stojącą z buławą marszałkowską i szablą .

5. Wnosimy o rozważenie zmiany miejsca usytuowania samego pomnika na obszarze placu .Mankamentami projektowanego miejsca mocne zacienienie obszaru pomnika i samego pomnika , praktycznie z racji położenia strona dojścia do pomnika od strony północnej brak bezpośredniego oświetlenia przez słońce prawie przez cały dzień . W złączniku wskazujemy miejsce które po analizach wolne jest od tych przypadłości , a jednocześnie jest otwartą przestrzenią znacznie pełniej eksponującą pomnik . Jednocześnie jest przestrzenią większą dającą większe możliwości imprez i uroczystości plenerowych, np. z udziałem wojska czy też orkiestry.

6. Przyjęcie napisu na pomniku zatwierdzonego przez Instytut Pamięci Narodowej .